Jakie korzyści ma kawa ziarnista?

Jakie korzyści zdrowotne ma kawa? Dlaczego warto codziennie pić przynajmniej jedną filiżankę tego czarnego napoju? Czy kawa może zwiększyć męską płodność?

Zapobiega chorobie Alzheimera

Jak wiadomo, zdecydowana większość osób sięga z rana po filiżankę lub kubek kawy, by zyskać znacznie więcej energii, a także przygotować się na cały dzień pracy lub zajęć na uczelni. Należy mieć świadomość, że w dłuższej perspektywie czarny napój może zapobiegać tworzeniu się amyloidu (bardzo szkodliwego białka), a także zwyrodnień powodujących m.in. chorobę Alzheimera. Godny uwagi jest również fakt, że przeciwutleniacze występujące w kawie będą zapobiegały degeneracji komórek układu nerwowego. Jest ona rezultatem postępujących procesów związanych ze starzeniem.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w renomowanym czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease” znajdują się wyniki badań potwierdzających jednoznacznie korzystne działanie kawy dla pamięci i mózgu. Osobom, które ukończyły 65 lat dostrzegającym problemy z zapamiętywaniem rekomendowane jest wypijanie każdego dnia trzech filiżanek kawy. W ten prosty sposób można przyczynić się do opóźnienia pojawienia się objawów wspomnianej wcześniej choroby Alzheimera nawet o 4 lata. 

Zwiększenie męskiej płodności

Warto wiedzieć, że kofeina zwiększa ruchliwość plemników, będzie to miało przełożenie na znacznie większe szanse na poczęcie dziecka. Na Uniwersytecie w Sao Paulo zostało przeprowadzone ciekawe badanie. Plemniki panów, którzy nie odmawiali sobie przynajmniej jednej filiżanki espresso dziennie poruszały się szybciej w porównaniu do plemników mężczyzn, którzy nie preferują czarnego napoju. Osoby starające się o dziecko mogą w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse. Wystarczy, że mężczyzna z kobietą będą wspólnie pić kawę. 

Redukcja stresu

Godny uwagi jest fakt, że zapach kawy wykazuje się działaniem terapeutycznym. Bardzo duża liczba osób uwielbia budzić się zapachem świeżo mielonych ziaren kawy. Należy mieć świadomość, że wspomniany zapach nie tylko sprawi, że poranki będą znacznie bardziej przyjemne, ale również zredukuje stres. Osobom, które wstały lewą nogą, zalecane jest zaparzenie sobie kubka ulubionej kawy.